Çalı Süpürgesinin Tarihçesi

Çalı süpürgesinin çok ilginç tarihsel hikayesi vardır. Süpürgenin ilk hali bügünkü haline hiç benzememiştir. Eskıden, ağaç dalı ve otlardan yapılıyormuştur, sorgundan değilmiştir. Orta çağında caddıların taşıma aracı olduğunu düşünmektedir. Süpürge ile kadınlar arasındaki bağlantıya rağmen, bu konuda ilk sözler  1453. yılından biliniyormuştur ve efsaneye göre süpürgeyi uçuran kişi Guillaume Edelin, bir adamdır. Bu olay asla ispatlanmamıştır.

1797. yılına kadar süpürge masalardaki ve efsanelerdeki süpürgeler gibi görünüyormuştu. Kalın bir ağaç dalı sap olup, demete bağlanmış ağaç dallarından oluşturuyormuştu.  Böyle bir süpürge modeli için Besom broom denir. Süpürge bu şeklinde , Amerikalı bir çiftçi Levi Dickenson karısı için ilk sorgun süpürgesini yapılana kadar olmuştu. O zaman hala bügünkü halindeki gibi değilmişti; daha hantal, elle dikilmiş, yuvarlakmiş, ama en önemlisi sorgudan yapılmıştır. Dickenson’un karısı komşularınıza methetmişti ve böylece sorgun süpürgesinin evrimi başlamişti.

Ahşap sapı ilk defa 1810.’da kullanmıştı. Sorgun sapa bağlamak amacıyla, sapta bir deliğin olması gerekirdi ve sorgun sapa ahşap çivi ile bağlayarak ekleniyormuştur.  Süpürgenin bügünkü düz şekli (besompush broomcorn broomwhisk broom olarak adlandıralan)  „The Shakers“ olarak bilinen, United Society of Believers Amerikalı toplumuna teşekkür etmelidir. Onlar da sorgun süpürgesinin üretilmesinde ilk kez tel kullanmışlardı. Ondokuzuncu yuzyılın başında, sorgun süpürgesinin üretilmesinde makinalar kullanmaya başlamıştır.

Yirminci yuzyılın ortasına kadar doğal maddelerden yapılıyormuştu: silidnrik şeklindeki sap ve aşağıdaki kısım funda, sorgun, huş ağacı ve benzer bitkilerin ince dallarını bağlayarak yapılıyormuştur ve çöpü toplamak için kullanılıyormuştu.

Bügünlerde, elektrikli makinalar yardımı ile üretilmektedir, ama bizim üretimizde sorgun süpürgesi hala el sanatıdır.

Sorgum Çalı Süpürgesi

Sorgum çalı süpürgesi değişik yüzeylerin ve alanların temizlemesi ve toplamasi için kullanılan bir çalışma alettir. Onun kullanımı modele, sorgun uzunluğuna, agırlığa, ahşap sapının uzunluğa ve kalınlığına (çapına) bağlıdır. Kaliteli bir sorgum süpürgesinin üretim için, kaliteli bir hazırlığa ve hammaddenin işlemesine ihtiyaç vardır. Sorgum süpürgesinin üretim için kullanılan maddeler: sorgum (Sorghum vulgare), ahşap sapı, tel, ip ve çividir.