Üretim Süreci

Kaliteli bir sorgum süpürgesini elde etmek için kaliteli, dikkatlı seçilen bir sorguma ve kaliteli ahşap sapıya ihtiyaç vardır. „Eco brooms“ farbikasının FSC™ sertifikası ahşap sapıların kalitesini onaylamaktadır. Bizim üretimizde kaliteli bir süpürgenin üretmesi amacıyla kuru sorgum çiçeklenme ve katı kaliteli ahşap sapılar kullanılmaktadır.

60 santimetreden daha uzun sorgum çiçeklenme ve olağanüstü inceliğe sahip saman, süpürge sanayinde mükemmel bir hammaddedir. Sorgum kesimi hala el ile yapılmaktadır. Tarlalarda kurumasından sonra, toplanıp demetlere bağlanır ve  yığın oluşmaktadır. Bu daha hikayenin başıdır.

Sorgum Sınıflandrıması

Üretim başlatığında, sorgum sınıflara kategorize edilmesi gerekir. Sınıflar çiçeklenme uzunluğundan, renkten ve nicelikten bağlı olarak değişmektedir. Sinıflar belli olduktan sonra üretim başlamaktadır. Bu süreç fabrikamızda el ile yapılmaktadır. 

Süpürgelerin Sarması

Sınıflandırılmasından sonra  sarma gelir. Bizim süpürge üretimizde sarma işlemi de el ile yapılmaktadır. Makine tarafından döndürülen ahşap sapına sorgum sarmaktadır. Sorgum tel ile sıkılaştırır ve çivi ile destleklenir. Bu işlemer sadece el ile yapılmaktadır.

Süpürgelerin Dikilmesi

Sarma işleminden sonra dikilme yapılmaktadır. Dikilme işlemlerinde geri dönüşümlü ipler kullanılmaktadır. Süpürge dikilmesinden sonra kesme ve düzeltme işlemlerine girer.

Süpürgelerin Paketlenmesi

Süpürgeler düzeltikten sonra, son olarak paketlenme işlemine sıraya gelir. Paketlenme sırasında, bir pakette genellikle 10 adet olur. Müşterilerin isteklerine ve ihtiyaclarına göre, paketler başına süpürge sayısı ve paketlenme yöntemler ( ağ ile bağlanmış paketler, kutularda, paletlerde,vs.)