Sanayi Bitkisi Sorgum

Sorgum (Shorgum vulgare) ot ailesinden (Roaseae) tek yıllık bitkisidir; sorgum buğdaygillere sınıflandirir ve yaklaşık 20 türü mevcüttür. Türlerin bazıları insanların beslenmesinde, bazıları da çiftlik hayvanlarının beslenmesi için yetiştirmektedir. Sorgumun görünüşü mısıra benzemektedir. Ancak, sorgumda mısır koçanı yoktur; bunun yerine kümenin var olduğu sorgum süpürgesinin üretim için en önemlidir.

Sorgum değişik sıcaklıklara, gün uzunluğuna, ışık ve toprak koşullarının değişimesine dayanıklıdır. Afrikada, Hindistan ve Asya’da yetiştirilen tropikal bir ottur.

 

Sorgum Yetiştiriciliği

Süpürgenin üretimde kullanıldığımız sorgum Vojvodina (Sırbıstan’ın kuzeyinde bir bölge). Sorgumun, üretim yapıldıgı  alanlarda  özel gereksinimlere ihtiyaç vardır. Sıcaklığa ihtiyacı olduğu için üretim için yer belirlemesinde dikkat edilmelidir. Çimlenmek ve filizlenmek için gerekli toprak sıcaklığı 12 ile 14 °C arasındadır. Bu kadar yüksek sıcaklıklar genelde Nisan sonu ve Mayıs başında ulaşılmaktadır. Büyüme için hava sıcaklığı 27 ile 32 °C arasında olduğunda en iyi koşullardır.

Bitki örtüsü sırasında sorgum neredeyse „kuru sertlik“ haline gelir, ama toprak yine nemli olduğu zaman, büyümeye devam etmektedir. Bu özellik sorgum, diğer kuraklık stresinden hasar gören benzer tarım ürünleri ile arasındakı en önemli farkıdır.

Sanayide Sorgum Kullanımı

Sorgum tek yıllık bitkidir. Beslemenin dışında, sorgum nişasta, glikoz ve alkölü elde etmek için kullanılmaktadır. Bunun dışında, bir sürü ihtimal daha var: mesela şeker bitkisi olarak, inşaat malzemesi olarak, glütensiz gıda maddesi olarak ve işleme giren bitkinin tümü, etanöl ve biyogaz sanayiinde. Gıda sanayiinde sorgum tanesi şürüp, yulaf lapası (sorgum glütensiz bir tahıldır), bira ve sorgum ekmeğinin üretimde kullanılmaktadır. Afrika ve Amerika’da sorgum birası geniş ölçümde var olmaktadır. Tanen içerdiğinden taddı biterdir. Sorgumdan şarap ve rakı gibi başka alkölik içecekler de üretilmektedir.

Afrika’da, Hindistan’da ve Asya’da sorgum tanesinin rölü insanların beslenmesinde çok önemlidir. Dünyada buğday, mısır, pirinç ve arpadan sonra, gıda maddesinin üretimde beşinci sırasında sorgum var olmaktadır. Sorgum Ekvatorun 40 derece kuzey ile 40 derece güneyinde arasında yetiştirmektedir.